| by admin | No comments

Pożyczanie pieniędzy od rodziny lub przyjaciół

Konieczność pożyczenia pieniędzy zazwyczaj rodzi się w trudnej sytuacji finansowej. Choć wiele osób nie zaleca zaciągania zobowiązania wobec bliskich, niekiedy jest to jedyne wyjście, z którego trzeba korzystać. Jak zatem przygotować się do pożyczenia gotówki i o jakich formalnościach należy pamiętać?

Możliwości finansowe, a kwota pożyczki

Najczęstszym błędem popełnianym przez osobę pożyczającą pieniądze nie tylko od rodziny, ale również firm pożyczkowych, jest policzenie sumy wydatków, jakie zostaną pokryte gotówką, ale nie uwzględnienie sytuacji materialnej przez następne miesiące. Należy się zastanowić, czy wskazana kwota tak naprawdę nie pogłębi problemu i nie spowoduje spornych sytuacji w rodzinie, kiedy okaże się, że nie ma pieniędzy za spłacenie zobowiązania. Dobrą ewentualnością są wszelkiej maści firmy udzielające krótkoterminowych pożyczek. Wyróżnić tu można przede wszystkim FamilyLoan, które posiada jedno z najniższych współczynników RRSO.

Umowa to podstawa

Choć jest to forma zabezpieczenia przede wszystkim dla osoby pożyczającej pieniądze, warto ją zaproponować, by udowodnić bliskiej osobie swoje uczciwe zamiary i poważne podejście do sytuacji. W ten sposób można mieć pewność, że rodzina lub przyjaciele będą bardziej skłonni pomóc i pożyczyć pieniądze. Jest to poniekąd forma zabezpieczenia przyjaźni i dobrych relacji w rodzinie. Pożyczenie pieniędzy, a w najgorszym wypadku zwlekanie z ich oddaniem tworzy nieprzyjemną atmosferę i niszczy dotychczasowe więzi. Umowa jest również wymagana prawnie. Konieczność jej sporządzenia spoczywa na obu stronach wtedy, gdy pożyczka przekracza kwotę 500 złotych.

Dodatkowe formalności

Pożyczka od rodziny w niektórych przypadkach związana jest z odprowadzeniem podatku. Deklarację do Urzędu Skarbowego należy zgłosić, gdy pożyczy się więcej niż 9637 złotych od rodziny oraz więcej niż 5 tys. złotych od przyjaciół. Wyjątkiem jest, jeśli kwota pożyczki wynosiła 10 tys. złotych, ale rozbita była na dwa etapy oddzielone od siebie okresem 3 lat. Niezgłoszenie pożyczki i nieodprowadzenie podatku z nią związanego prowadzi do nałożenia kary wynoszącej aż 20 proc. pożyczonej kwoty. Pożyczka zgłoszona narzuca podatek w wysokości 2 proc. pożyczki.