| by admin | No comments

Najpopularniejsze bazy dłużników. Dlaczego pożyczki pozabankowe są tak korzystne?

Aby uzyskać kredyt w banku, należy otrzymać zaświadczenie o zdolności kredytowej. Jest ona nie tylko sumą dochodów i wydatków miesięcznych, stabilności zatrudnienia oraz rodzaju umowy, ale także obecności kredytobiorcy w rejestrze dłużników. Jakie są najpopularniejsze źródła wiedzy o konsumencie i dlaczego firmy pozabankowe nie muszą się tym przejmować?
Prawo a pożyczki dla zadłużonych w ERIF
Bycie zadłużonym nie powinno być powodem do wstydu. Musi być jednak powodem do wzmożonego wysiłku i działania. Jednak trudno jest dostać kredyt bankowy, gdy zdolność kredytowa jest zła.
Tymczasem wnioskując o pożyczkę dla zadłużonych w ERIF, można otrzymać pieniądze bez dużych problemów. W jaki sposób? Przede wszystkim ze względu na prawo. Prawo bankowe nakazuje instytucjom finansowym sprawdzanie zdolności kredytowej konsumentów, ale prawo odnoszące się do pożyczek pozabankowych pozwala na ignorowanie złej zdolności. To sprawia, że oferta może być dopasowana do odbiorcy – klienta – a nie na odwrót.
Najpowszechniejsze rejestry danych
Jakie są najczęściej stosowane rejestry dłużników i bazy danych o historii kredytowej?
BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej. Jedna z najstarszych firm zbierających dane o polskich zadłużeniach. Jest ona przeznaczona dla przedsiębiorców i w jej zasobach nie znajdują się działania osób prywatnych.
KRD – czyli Krajowy Rejestr Długów. Prywatna firma, która samodzielnie rejestruje osoby, które nie spłaciły kredytu na czas. Jest to baza danych uzupełniana w czasie rzeczywistym i chętnie wybierana przez firmy windykacyjne.
ERIF – specjalny rejestr, który został skonstruowany na zasadzie działania BIG Info Monitora. Jest on przeznaczony dla podmiotów gospodarczych, a więc tu sprawdza się firmy, które ubiegają się o pożyczki dla zadłużonych w ERIF właśnie.
BIK – Biuro Informacji Kredytowej. Państwowa instytucja rejestrująca wszystkie działania Polaków, także regularne spłacanie kredytowych rat.