| by admin | No comments

Co oznacza pożyczka pozabankowa z gwarantem dla osoby poręczającej?

Poręczenie to niekiedy jedyna możliwość uzyskania dodatkowej gotówki dla osób posiadających zadłużenia. Wiele firm pożyczkowych oferuje produkty finansowe dla tych, którzy mają negatywną historię kredytową lub bieżące zobowiązania nie są uregulowane. O ile chwilówki i pożyczki pozabankowe na niewielką kwotę wymagają wyłącznie oświadczenia o dochodach, to w przypadku długoterminowych pożyczek ratalnych niezbędne będzie poręczenie.

Dlaczego poręczenie jest tak ważne dla instytucji pozabankowej?

Gwarancja w postaci podpisu osoby poręczającej pełni dwie funkcje:

  1. Poświadczenie o solidności pożyczkobiorcy – mało kto decydowałby się złożyć swój podpis na umowie pożyczki pozabankowej na kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy wiedząc, że osoba zaciągająca zobowiązanie i tak nie będzie go spłacać. Tak duża odpowiedzialność za cudze zobowiązanie sprawia, że poręczyciel zgadza się tylko wtedy, gdy ma pewność, że raty będą regulowane w terminie. To dla instytucji pozabankowej wiarygodna informacja i potwierdzenie solidności klienta.

  2. Zabezpieczenie w przypadku niespłacania zobowiązania – życie jednak pisze różne scenariusze i mimo pewności gwaranta o rzetelności pożyczkobiorcy zdarzają się sytuacje, w których i tak dochodzi do tego, że to poręczyciel musi regulować raty pożyczki. Takie działanie wskazane jest przez polskie prawo (art. 876 Kodeksu cywilnego ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.) i stanowi dla wierzyciela formę zabezpieczenia.

Pożyczka pozabankowa z gwarantem – kim właściwie jest gwarant?

Instytucje udzielające pożyczek pozabankowych z gwarantem stawiają szereg wymagań, które gwarant musi spełnić. Istotny jest wiek 18-75 oraz obywatelstwo polskie. Poręczyciel nie może być również w stanie upadłości konsumenckiej ani też nie może toczyć się postępowanie w tej sprawie. Najważniejsza jest jednak dobra zdolność kredytowa. Jej brak może sprawić, że wniosek zostanie odrzucony. Wiele firm pożyczkowych wymaga dodatkowo posiadania przez żyranta nieruchomości na własność.

Artykuł napisany przy współpracy z FamilyLoan Porady.